Skip to Content, Menu, Homepage

Six of the best winter recipes under $4 per serve

Speedy spaghetti and meatballs

With long, hot days at the park or on the beach now a distant memory, we’ve come up with some of the tastiest, easiest and cheapest winter-warmer meals going around.

Have you found yourself spending a little more money this winter? Dinner time could just be the opportunity for you to straighten out your weekly spend.

Chicken and Guinness Bake - $4 per serve

Chicken and Guiness bake
Image source: Just Easy Recipes

Just Easy Recipes

Tip: Add mashed potato on the side to help stretch the meal further and fill tummies around the table.

Speedy Spaghetti and Meatballs - $4 per serve

Speedy spaghetti and meatballs
Image source: Taste.com.au

Taste.com.au

Tip: This recipe calls for a particular brand of meatballs – why not make your own with mince meat. Add some veggies in to make the meal go further for less!

Best-ever Macaroni Cheese - $3.50 per serve

Best ever macaroni cheese
Image source: Taste.com.au

Taste.com.au

Tip: Add seasonal vegies for extra nutrients – broccoli, zucchini and carrot are all in season right now so the price will be right!

Spinach and Pine Nut Lasagne - $3.15 per serve

Spinach and pinenut lasagne
Image source: BBC Good Food

BBC Good Food

Tip: For a more cost effective (and allergy friendly) recipe alternate pine nuts for pepita seeds. Improve nutrients with the addition of other winter vegies such as broccoli and carrot.

Cauliflower Soup - $2.50 per serve

Soup
Image source: Taste.com.au

Taste.com.au

Tip: Add extra umph to your soup by mixing in chopped silverbeet – this vege is in season right now, is full of nutrients and will fill you up for less.

Easy Apple Crumble - $2.10 per serve

Easy apple crumble

The Pretty Blog

Tip: Add rhubarb for a bit of bite. Did you know rhubarb is super easy to grow in your own garden? Pick up a seeding or seeds. For a small amount of money you’ll see a big return! We also used fresh lemon for the juice.

5 ingredients you need on hand this winter

Here’s 5 go-to items which will see you through a number of meals:

  1. Garlic
  2. Cooking oil
  3. Stock
  4. Herbs
  5. Lemons

Have you got any tips to beat the cold and save a few bucks this season? Share them with us below!

Please note: cost per serve has been based on quantity of ingredients used in the recipe and is also based on purchasing from a supermarket at the time of this post going live.

* Based on a $150,000 loan over 25 years. WARNING: This comparison rate is true only for the examples given and may not include all fees and charges. Different terms, fees or other loan amounts might result in a different comparison rate.